Witamy Was w Gdańsku!

 

Czym jest oferta schronienia?

Oferta schronienia to miejsca noclegowe w prywatnych domach Gdańszczan i Gdańszczanek.

To bezpłatne zaproszenie w gościnne progi naszych mieszkańców. Oferty schronienia są na różny czas - od 3 dni do miesiąca, a nawet dłużej. W różnych lokalizacjach - w niezależnych pokojach w mieszkaniach lub domach.
 

Jak skorzystać z oferty schronienia?

Aby skorzystać z tej gościny, konieczna jest Wasza rejestracja w Centrum Gdańsk Pomaga Ukrainie 

 

Jakie dokumenty będą potrzebne przy rejestracji?

W celu rejestracji konieczne będzie podanie danych osobowych. Jeżeli to możliwe przygotujcie proszę jakikolwiek dokument potwierdzający Waszą tożsamość: paszport, dowód osobisty, akt urodzenia, prawo jazdy.
 

Jak dobierana jest oferta schronienia?

Aby celniej/lepiej dobrać miejsce do Waszych potrzeb, wolontariusze będą Wam zadawać różne pytania, np.:

  • dla ilu osób potrzebujecie wsparcia noclegowego?
  • czy macie ze sobą zwierzęta domowe?
  • na jak długi czas potrzebujecie wsparcia noclegowego?
  • czy jesteście na coś uczuleni?
  • czego oczekujecie od miejsca, do którego zostaniecie zakwaterowani?

Po rejestracji wolontariusze zaproponują Wam miejsce noclegowe i potwierdzą Waszą obecność u właściciela mieszkania. Uzgodniony zostanie również sposób, w tym godzina, w jaki do mieszkania się dostaniecie. Zanotujcie sobie kontakt do punktu informacyjnego - może Wam się przydać przy poszukiwaniu kolejnego lokum, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Od Wolontariusza otrzymacie dokładny adres schronienia, imię i nazwisko gospodarza oraz jego numer telefonu.
 

Gdy jesteście już razem:

  • możecie zostać poproszeni o podpisanie umowy użyczenia - umowa przez nas rekomendowana jest sporządzona w języku polskim i ukraińskim,
  • możecie zrobić zdjęcia użyczonego lokalu,
  • wymieńcie się numerami kontaktowymi,
  • pamiętaj, że oferty schronienia są bezpłatne i nikt nie może żądać od Was zapłaty,
  • jeżeli czujesz się niekomfortowo lub niepewnie u swojego Gospodarza zadzwoń do nas na numer: +48 500 218 337 (7 dni w tygodniu, g. 8.00 - 20.00), powiemy Wam, co zrobić dalej.
 

Umowa użyczenia:

Po przybyciu do mieszkania możecie zostać poproszeni o podpisanie umowy użyczenia, a przy jego zdawaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Umowa, której wzór zaproponowaliśmy Gospodarzom, jest sporządzona w języku polskim i ukraińskim. Z jej wzorem możecie zapoznać się tutaj.

Rekomendujemy, abyście zrobili zdjęcia użyczonego lokalu telefonem komórkowym. Będzie to przydatne przy zdawaniu mieszkania.
 

Przydatne informacje

Obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie z wielu usług m.in. z komunikacji miejskiej w ramach Obszaru Metropolitalnego, z opieki medycznej itp. - więcej informacji znajdziecie tutaj:

 

Koniec czasu udzielenia schronienia.

Przed upływem czasu, na jaki właściciel mieszkania mógł Wam udostępnić lokal, zgłoście się tel. +48 500 218 337). Wolontariusze pokierują Waszymi dalszymi krokami. Nie zostaniecie bez pomocy.